Društvo Duh Časa je tudi društvo za trajnostni razvoj. Čeprav je večina naših aktivnosti do sedaj na temo precej tehničnih rešitev, so nekje globoko na naši spletni strani predstavljeni tudi koncepti kot na Virih Osnovano Gospodarstvo (RBE). Te tematike se zdijo precej abstraktne in čeprav se naprimer v okviru projekta RSO ukvarjamo z ponovno uporabo, kar ima očitne povezave z trajnostnim razvojem, je dejstvo je da se v društvu z samo teorijo nismo bistveno ukvarjali že skoraj 15 let.
Nismo pa edino društvo ki se ukvarja z tem področjem. Različna društva in skupine so razvila različne pristope k reševanju problematike prehoda v trajnostno delovanje naše civilizacije. Ena takšnih skupin, so ljudje ki se ukvarjajo z področjem permakulture. Čeprav je permakultura sama usmerjena bolj v področje kmetijstva (ki seveda igra ključno vlogo v omenjeni trajnosti), so principi ki so jih oni odkrili široko uporabni na vseh področjih in se seveda na veliko mestih prepletajo z znanstvenim pristopom in na virih osnovanemu gospodarstvu, ki ga zastopamo mi.
V tej seriji blogov se bomo posvetili razumevanju nekaterih teh pojmov ki jih poznajo permakulturniki, kot se prepletajo z področji ki so nam dobro poznana v društvu. Pojem opazovanja in znanstvenega pristopa, pojem načrtovanja in reševanja težav, pojem delitve namesto izmenjave in pojem harmonije.
V našem društvu kot rečeno se sicer trenutno bolj posvečamo tehničnim rešitvam, ki torej zajemajo od navedenih predvsem znanstveni pristop. Znanstveni pristop pa je možno uporabljati na več načinov. Če opazujemo kaj se dogaja v svetu, ugotavljamo da imamo možnost z našo znanostjo ustvariti raj na zemlji, kot tudi pekel. Permakulturniki imajo na tem področju enostavno načelo: Pustimo svet za sabo enak, ali boljši kot je bil preden smo ga obiskali. Verjamem da nam bodo ta načela omogočila izbrati odločitve, ki nam bodo omogočile ustvariti raj.
LP,
Jure